X
   
 
  • هدر یاد داشت ها و مقالات

  • کارگر،‌ توسعه را معنی می بخشد - مهدی کرباسیان (معاون وزیر و رییس هیات عامل ایمیدرو)
   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۲/۱۲
   چکیده
   همانطور که فعالیت صنایع از دل معدن شروع می شود و این نقطه، مادر صنایع محسوب می شود، کارگر نیز در موقعیتی بالاتر؛ اما به عنوان یک نیروی انسانی، نقطه شروع توسعه است. او توسعه را بر دوش می کشد و‌ در این مسیر نقش آفرینی می کند. نکته این است که معدنکاری به عنوان سنگین ترین شغل شناخته شده،‌ جایگاه کارگر را متمایزتر نشان می دهد. جایگاهی که منتی بر او نیست و – به قولی- کارگر در عین خدمت رسانی،‌ مزد خویش را مستقیم از خدای خود می گیرد و حاصل دست اوست که معدن و معدنکاری را جان می بخشد.

   نکوداشت کارگر اگرچه تنها یک روز در تقویم سالانه گنجانده شده،‌ اما همگان نیک می دانیم که بدون این نیروی پرتوان،‌ ماشین معدن توان حرکت ندارد و همینطور چرخ صنعت نیز بدون او هویت مستقلی ندارد. بدین سبب است که این روز تنها یادآوری می کند که این نیروی کار،‌ نقشی بی بدیل در تحرک بخش معدن،‌ صنایع معدنی و سایر بخش ها ایفا می کند.

   سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران –ایمیدرو- در تلاش بوده که با به کار گیری استانداردهای روز شرایط و محیط کار را به درجه ای قابل قبول ارتقا دهد و به صیانت از نیروی انسانی بپردازد. تاکید اینجانب نیز در تمامی طرح ها و شرکت های تابعه، حفظ کرامت کارگران عزیز بوده به این دلیل که می دانیم توسعه بخش معدن و صنایع معدنی، با حضور این قشر از نیروی کار، معنی یافته است.

   شاید برخی به برنامه های توسعه ای و چشم انداز نگاهی داشته باشند، تنها اعداد و ارقام رشد و افق دور دست را در نظر آوردند،‌ در حالی که کارگر است که در این مسیر نقش پررنگی را ایفا می کند و ما خود را وامدر اینان می دانیم.

   می توان اذعان کرد که روز کارگر یادآوری کننده این نکته است که برخود ببالیم که کارگر نیروی بی همتا و مهمتر از تمام دارایی های ما برای کار، ‌رشد، توسعه، ‌اشتغال و درامدزایی است. شاید دردهه های گذشته نیروی انسانی و به خصوص کارگر، ‌این چنین عامل توسعه قلمداد نشده بودند و ذهن بشر تنها حاصل و دسترنج بشر ره ثروت تلقی می کرد اما علم و مدیریت نوین به این نتیجه رسیده،‌ کارگران جایگاهی رفیع در ثروت آفرینی دارند. در واقع کارگران ثروت انسانی و گرداننده چرخ معدن و به تبع آن صنعت و همه ساخته های دست بشر هستند.

   اینجانب به مناسبت فرارسیدن روز جهانی کار و کارگر، بر خود لازم و واجب می دانم از تمامی کارگران عرصه سازندگی و آبادنی کشور قدردانی کنم که سهمی شایان در توسعه این سرزمین اسلامی دارند.