X
   
 
  • هدر یاد داشت ها و مقالات

  • یادداشتها و مقالات
      
   رشد امید، با رشد بهره وری و رشد اقتصادی مقوله هایی به هم مرتبط‌اند که تباه شدن هر کدام می ‌تواند دیگری را نابود کند. اقتصاد ایران اگر توانایی و استعداد واقعی برای دستیابی به رشد میانگین 8 درصد در سال را برای یک دوره دست کم 15 ساله از دست دهد، آینده تلخی را تجربه خواهیم کرد.
   نظر WSD ( WorldSteel Dynamics ) در مورد دورنمای سود صنعت فولاد در سال 2015 و 2016 همچنان منفی باقی مانده است اما این دیدگاه شامل سال 2017 نمی شود ، که انتظار دریافت اخبار خوب و سودمندی برای صنعت فولاد می رود.
   کک نفتی یکی از محصولات حاصل از پالایش نفت خام محسوب می شود. کک نفتی یک محصول فرعی حاصله از پالایش نفت خام است که به طور اصلی از کربن تشکیل شده و دارای مقدار زیادی گوگرد و فلزات سنگین مانند نیکل و وانادیم است.
   امروزه بخش معدن سهم بسزایی در رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر اقتصاد کشورها به ویژه ایران بر عهده دارد. این بخش علاوه بر این که خود می‌تواند به طور مستقیم تولید ارزش افزوده و ایجاد اشتغال بالا را در اقتصاد را فراهم نماید موجب تحرک سایر بخش‌های اقتصادی نیز ...
   با پایان یافتن مذاکرات ایران و 1+5 و توافق هسته‌ای در وین انتظار می‌رود سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در بخش معدن و صنایع معدنی افزایش یابد.
   بخش عمده از ذخایر زغالسنگ ایران در ناحیه زغالدار کرمان قرار دارد و از این میان حدود 80 درصد این ذخایر در محدوده شهرستان زرند قرار گرفته است.
   راه اندازی نخستین کارخانه تولید پتاس در منطقه خور و بیابانک سبب شد تا جاذبه های درآمدزایی این نقطه از کویر مرکزی ایران بار دگیر خودنمایی کند. منطقه ای در دل بیابان که شاید توانمندی های آن از چشم اهالی ایران سرزمین پنهان مانده باشد. زلالی کم نظیر آب شورابه ها، چند ضلعی های منظم هندسی در کنار دریاچه ...
   از شهرستان خور و بیابانک زیاد نشنیده ام، فقط می دانم منطقه ای کویری است که روستای مصر در نزدیکی اش قرار دارد و خیلی ها برای دیدن این کویر زیبا که در سال های اخیر لقب دریای شنی کویر را گرفته راهی این منطقه می شوند؛ اما این همه داستان شهرستان کویری ایران نیست؛ این شهرستان شورابه هایی دارد در دل کویر ...
   با جمع بندی مذاکرات ایران و پنج بعلاوه یک و توافق وین پیش بینی می شود شرکت های خارجی به ویژه اروپایی ها برای توسعه روابط اقتصادی و گسترش مبادلات تجاری راهی بازار ایران شوند و در این میان بخش معدن برای اروپاییان شاید از جاذبه بیشتری برخوردار باشد اما باید تاکید کرد که باز شدن مسیر همکاری و توسعه ...
   نگاهی به رویدادهای دو سال گذشته در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می دهد این حوزه با توجه به وجود پتانسیل های مختلف، آماده ورود به مرحله جدیدی از توسعه است. در واقع به رغم توانمندی های متعدد در این بخش، در سال های گذشته فضای مناسبی برای جهش ایجاد نشده است اما تحول در فضای سیاست خارجی کشور نویدبخش ...
   در سه ماه نخست سال 2015 بازار محصولات تخت فولادی ترکیه رونقی نداشت که دلایل این بی رونقی به کاهش ارزش برابری لیر ترک در برابر سایر ارزها، اقدامات ضد دامپینگ هفت کشور علیه کلاف نورد گرم صادراتی از ترکیه و انتخابات پارلمانی ماه ژوئن مربوط می شد.
   صنعت فولادترکیه کاملا با بازار جهانی یکپارچه بوده و از نظر تولید و صدورمحصولات فولادی در ردیف هشتم جهانی قرار گرفته است و علاوه بر این بزرگترین صادرکننده میلگرد آجدار (ساختمانی) درجهان است. پشتوانه این موفقیت چند عامل است.
   عملکرد بخش فولاد CIS در سال 2014 بشدت تحت تاثیر بحران اکراین که در ماه آوریل آغاز شده و متعاقب آن به یک اقدام کاملا نظامی تبدیل شد، قرار گرفت. این اتفاق پس از ماه مارس که شبه جزیره کریمه اکراین به مسکو پیوست رخ داده و بدنبال آن تحریم های کشورهای غربی علیه روسیه آغاز شد.
   داشتن سابقه مدیریت در حوزه های مختلف امری بدیهی در میان مدیران کشورمان است. کم نبودند مدیرانی که از حوزه نفت به ورزش آمدند و مدیران فرهنگی که به حوزه اقتصاد کوچ کردند. تاریخ اقتصاد ایران ، مدیران بسیاری را به خود دیده است. اما در این میان شاید کمتر مدیری را بتوان یافت که تنوع حوزه های مدیریتی او به ...
   برای نخستین بار در چهار دهه گذشته ، در سال 2014 تقاضای جهانی برای انرژی های تجدید پذیر( بدون تولید گازهای گلخانه ای) رشد داشت.
   چند دهه ای که از ساخت نیروگاه های هسته ای می گذرد، بهترین موادی که در ساخت آن بکار رفته توسط مهندسان غیرهسته ای و ساختمانی تولید و تکامل یافته و نیز مصالح مخصوص برای کاربردهای خاص آن ساخته شده است. در ساخت قلب راکتور این نیروگاه ها باید از مواد خاص و نیز از آلیاژهای مخصوص استفاده کرد.
   متال بولتن نگاهی دارد به وقایعی که قیمت های سنگ آهن را به زیر 50 دلار در هر تن کاهش داده و چشم انداز بازار آن را در میان مدت مورد بررسی قرار داده است.
   الزامات زیرساختی انرژی و حمل و نقل برای بخش معدنی در توسعه پروژه، ساخت و راه اندازی آن گسترده هستند. به علاوه زیرساخت یکی از حوزه های تمرکز کلیدی برای دولت‌ها است چون نه تنها برای عملیات‌های معدنی حیاتی است بلکه نقش اساسی در توسعه ملی و منطقه‌ای ایفا می کند.
   قراردادهای جدید و افزایش ساعات کاری بورس های آسیایی بخصوص بورس چین دو عاملی است که به افزایش حجم تجاری بازارهای بورس آسیا کمک کرده است. بورس های آتی چین در چند سال گذشته با راه اندازی بازار شبانه حجم تجاری خود را بسرعت افزایش داده و انعقاد قراردادهای تجاری جدید افزایش پیدا کرده است. اما اگر آنان ...
   با توجه به اینکه عملکرد مالی فولادسازان بزرگ در جهان در سال گذشته متفاوت بوده ، نشریه متال بولتن جایگاه این فولادسازان را بر اساس میزان تولید آنان رتبه بندی کرده است که نشان می دهد بعضی از این فولادسازان با وجود ظرفیت مازاد و چالش های جاری در بازارهای جهانی عملکرد مالی خوبی داشته اند.