سال جهش تولید
X
   
 
  • معیارها و مشخصات فنی مصرف انرژی الکتریکی در فرایندهای تولید آلومینیوم
   عنوان: معیارها و مشخصات فنی مصرف انرژی الکتریکی در فرایندهای تولید آلومینیوم
   دسته بندی: صنایع معدنی
   توضیح:

   عنوان : معیارها و مشخصات فنی مصرف انرژی الکتریکی در فرآیندهای تولید آلومینیم

   دسته بندی : صنایع معدنی

   پیش گفتار

   استاندارد " معیارها و مشخصات فنی مصرف انرژی الکتریکی در فرآیندهای تولید آلومینیم " که پیش نویس آن به وسیله معاونت امور انرژی وزارت نیرو تهیه و تدوین شده و در جلسه اصلی کمیته تصویب معیارهای مصرف انرژی در وزارت نیرو مورخ 15/06/1384 مطابق مواد قانونی بند(الف) ماده 121 قانون برنامه پنجساله سوم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و مصوبات شورای عالی استاندارد به تصویب رسیده است ، اینک به استناد بند 1 ماده 3 قانون اصلاح قوانین و مقررات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مصوب بهمن ماه 1371 به عنوان استاندارد رسمی ایران منتشرمی گردد.

   برای حفظ همگامی و هماهنگی با تحولات و پیشرفت های ملی و جهانی در زمینه صنایع، علوم و خدمات، استانداردهای ملی ایران در مواقع لزوم تجدید نظر خواهد شد و هرگونه پیشنهادی که برای اصلاح یا تکمیل این استانداردها ارائه شود، در هنگام تجدید نظر در کمیسیون فنی مربوط مورد توجه قرار خواهد گرفت . بنابراین برای مراجعه به استانداردهای ایران باید همواره از آخرین تجدید نظر آنها استفاده کرد.

   در تهیه و تدوین این استاندارد سعی شده است که ضمن توجه به شرایط موجود و نیازهای جامعه، در حد امکان بین این استاندارد و استاندارد ملی کشورهای صنعتی و پیشرفته هماهنگی ایجاد شود.

   منابع و مأخذی که برای تهیه این استاندارد به کار رفته به شرح زیر است:

   1. "تدوین معیار مصرف انرژی در صنعت آلومینیم"، سازمان بهره وری انرژی ایران ( مشاور )

   مقدمه

   کارخانجات تولید شمش آلومینیم (آلومینیم اولیه )، حدود 94 درصد از کل مصرف انرژی در صنعت آلومینیم را دارا هستند . صنعت آلومینیم در کشور ، درحال حاضر از مصرف انرژی بالایی در مقایسه با صنایع مشابه در دیگر کشورها برخور دارند . با توجه به یارانه های پرداختی دولت مربوط به قیمت برق و فرآورده های نفتی در داخل کشور ، محدودیت منابع سوخت فسیلی ، آلودگی زیست محیطی ، رشد بالای مصرف سالانه انواع انرژی در ایران و عدم کارآیی فنی و اقتصادی در مصرف انرژی، مدیریت مصرف انرژی و افزایش بهره وری انرژی در این گروه از صنایع امری لازم و ضروری است.

   بر طبق ماده 121 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی (تنفیذی در ماده 20 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی) ، دولت موظف است به منظور اعمال صرفه جوئی ، منطقی کردن مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست نسبت به تهیه و تدوین معیارها و مشخصات فنی مرتبط با مصرف انرژی در تجهیزات ، فرآیندها و سیستم های مصرف کننده انرژی ، اقدام نماید ، به ترتیبی که کلیه مصرف کنندگان و وارد کنندگان این تجهیزات ، فرآیندها و سیستم ها ملزم به رعایت این مشخصات و معیارها باشند . معیارهای مذکور توسط کمیته ای متشکل از نمایندگان وزارت نیرو ، وزارت نفت ، مؤسسه استاندارد وتحقیقات صنعتی ایران ، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارتخانه ذیربط تدوین می شود.

   همچنین بر اساس مصوبات شورای عالی استاندارد پس از تصویب استانداردهای مربوط در کمیته مزبور ، این استانداردها بر طبق آئین نامه اجرایی قانون فوق الذکر همانند استانداردهای اجباری توسط مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به اجرا در خواهد آمد .

   برای دریافت کامل مطلب اینجا را کلیک کنید

   تعداد بازدید: 3357