سال جهش تولید
X
   
 
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
  • غریب پور در آیین نکوداشت روز خبرنگار:

   وسعت اکتشافات ایمیدرو به مرز 600هزار کیلومتر مربع می رسد/ 46درصد اهداف نقشه راه توسط ایمیدرو اجرا می شود

   رییس هیات عامل ایمیدرو در آیین نکوداشت روز خبرنگار گفت: وسعت اکتشاف معادن توسط ایمیدرو با برنامه جدیدی که به تایید رسیده، به مرز 600هزار کیلومتر مربع خواهد رسید.
   وسعت اکتشافات ایمیدرو به مرز 600هزار کیلومتر مربع می رسد/ 46درصد اهداف نقشه راه توسط ایمیدرو اجرا می شود

   به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، خداداد غریب پور که صبح امروز به همراه معاونان و مدیران این سازمان در نشستی با خبرنگاران سخن می گفت،‌ تصریح کرد: اکنون برنامه جدید اجرای 300هزار کیلومتر مربع به تایید وزیر صنعت معدن و تجارت رسیده و به زودی اجرای آن آغاز می شود.
   وی با تاکید بر اینکه انجام برنامه های اکتشاف و توسعه بخش معدن و صنایع معدنی به سبب پیگیری های خبرنگاران و نقدهای انجام شده، قوت گرفته است، گفت: رسانه ها طی سال های گذشته همواره نسبت به فعال شدن پتانسیل های اکتشافی ایران سخن گفته اند و گزارش و نقدهای متعدد منتشر کرده اند که این امر، نیرو بخش این سازمان در انجام وظایف خود بوده است.
   وی با ابراز قدردانی نسبت به اینکه خبرنگاران با تلاش های خود همواره بخشی از بدنه توسعه و پیشرفت کشور بوده اند، اظهار داشت: دستاوردهای حوزه معدن و صنایع معدنی، محصول مشترک رسانه ها و ایمیدرو است.

   16 میلیارد دلار طرح جدید
   غریب پور تصریح کرد: ایمیدرو تاکنون با کمک بخش خصوصی، 14 میلیارد دلار سرمایه در معدن و صنایع معدنی جذب کرده و تا افق 1404 نیز 16 میلیارد دلار سرمایه جدید جذب خواهد کرد.
   به گفته وی، احیا و فعال سازی معادن کوچک نیز به نیکی از سوی خبرنگاران اطلاع رسانی و نقد شده و این مهم کمک بزرگی به اجرای آن کرده است. غریب پور ادامه داد: امروزه برای احیای معادن کوچک، کمیته های اجرایی در استان ها ایجاد شده است.
   رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه این سازمان خود را متعهد به ایفای مسوولیت اجتماعی می داند، افزود: در ایمیدرو انجام درست کار به شیوه درست، جزو سیاست های اصلی است که اجرا می شود.
   راهبردها و اهداف نقشه راه
   غریب پور به جایگاه این سازمان در نقشه راه معدن و صنایع معدنی اشاره کرد و اظهار داشت: در نقشه راه معدن ۷۲ راهبرد مشخص شده که ایمیدرو مسوول ۳۳ راهبردها- معادل ۴۶درصد آن- است.
   وی ادامه داد: برای این ۳۳ راهبرد ۱۴۵ هدف تعیین کرده ایم و بیش از ۳۰درصد هم پیشرفت حاصل شده است.
   غریب پور خبر داد: پیش بینی شده امسال افزون بر 3.5 میلیارد دلار پروژه معدنی و صنایع معدنی افتتاح شود و از جمله برنامه های افتتاحی امسال، کارخانه احیای مستقیم بافت و واحد جدید گندله سازی در سنگان است.
   رییس هیات عامل ایمیدرو درباره جایگاه این حوزه در بورس گفت: طی 4 ماهه نخست امسال، 20 شرکت بزرگ معدنی 27 درصد فروش بورس (47 هزار میلیارد تومان) را به خود اختصاص دادند به همین دلیل ما در مجامع تلاش کرده ایم در پروژه های مشخصی، افزایش سرمایه دهیم تا این پروژه ها با ظرفیت عظیم شرکت های بزرگ پیش رود.
   وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در حالی که با تشدید تحریم ها،‌ زمانی نگران حفظ تولید بودیم امروز با رشد تولید مواجه شده ایم.
   غریب پور همچنین اظهار داشت: با همکاری دانشگاه صنعتی شریف، 170 نیاز آموزشی از شرکت های ایمیدرو شناسایی و 27 مورد را به پروژه آموزشی تبدیل کردیم.

   تحقیقات نیاز محور
   وی افزود: در سایت طراحی شده، تحقیقات و ساخت داخل، نیاز محور شده است و بین سازندگان قطعات و تجهیزات و نیازهای وارداتی به صورت همزمان مدیریت می شود تا با خروج از لیست واردات، به ساخت داخل متکی شویم.
   غریب پور اظهار داشت: فعالیت ها در ایمیدرو به برنامه تبدیل شده تا به فرآیند نتیجه گرا تبدیل شود. به عنوان مثال، اکتشافات پایش می شود تا به سرانجام مطلوب برسد.
   وی تاکید کرد: توجه به بخش خصوصی، از جمله راهبردهای ایمیدرو برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی است و در این راستا، شرکت های بزرگ را با اهداف این حوزه همراه کرده ایم.
   به گفته وی، از جمله اقدامات صورت گرفته در این زمینه، توسعه 10 میلیون تنی فولاد هرمزگان و امضای تفاهم نامه با بخش خصوصی برای تکمیل راه آهن منطقه سنگان است.
   غریب پور افزود: برای طرح تیتانیوم کهنوج، معدن زغال سنگ در طبس، کک سازی اروند و الکترود گرافیتی آگهی مناقصه داده شده است. از سوی دیگر اسکله و بارگیری منطقه ویژه خلیج فارس نیز به کنسرسیومی از شرکت های بزرگ واگذار می شود.
   وی در پایان با گرامی داشت شهدای حوزه اطلاع رسانی تاکید کرد: ایمیدرو خود را مسئول توسعه بخش معدن و صنایع معدنی می داند. پس از انجام اکتشافات، از ظرفیت بخش خصوصی استفاده خواهد شد.

   ضرورت کادر سازی رسانه ای در حوزه معدن و صنایع معدنی
   محمد علی زکریایی، مشاور رسانه ای ایمیدرو، در این نشست گفت: توسعه اجتماعی در شرایط بحران اقتصادی می تواند به جامعه، امیدبخشی تزریق کند.
   وی افزود: در حوزه آموزش و کار رسانه ای در حوزه معدن و صنایع معدنی، فعالیت چندانی صورت نگرفته و باید در ایمیدرو کادر سازی و حوزه تخصصی ایجاد کنیم.
   در این مراسم، همچنین تعدادی از خبرنگاران با حضور در پشت تریبون، به بیان نکات، پیشنهاد و همچنین خاطرات خود در حوزه معدن و صنایع معدنی پرداختند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: