سال جهش تولید
X
   
 
  • کلید واژه ها: ایمیدرو آلومینیوم -
   تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۶
  • آلومینیوم جنوب می تواند کمبودهای نیاز داخلی را تامین کند/ بهره برداری از سالکو زمینه توسعه صنایع پایین دست را فراهم کرد/ ایمیدرو، ریسک احداث پروژه های بزرگ همچون سالکو را کاهش داد

   رئیس سندیکای صنعت آلومینیوم گفت: پروژه آلومینیوم جنوب علاوه بر تامین کمبودهای نیاز داخلی، فرصت رونق صادرات این صنعت را فراهم کرده است.
   آلومینیوم جنوب می تواند کمبودهای نیاز داخلی را تامین کند/ بهره برداری از سالکو زمینه توسعه صنایع پایین دست را فراهم کرد/ ایمیدرو، ریسک احداث پروژه های بزرگ همچون سالکو را کاهش داد

   به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، هوشنگ گودرزی افزود: پروژه آلومینیوم جنوب می تواند در تامین نیاز داخل کشور نقش موثری داشته باشد و با این اوصاف در درجه اول باید تامین نیاز آلومینیوم کشور از نظر مواد اولیه در صدر امور قرار بگیرد.

   وی افزود: جانمایی سالکو به صورتی است که به دلیل نزدیکی به آب های آزاد، در زمینه ورود مواد اولیه نسبت به دیگر واحدها از شرایطی بهتری برخوردار است. بنابراین این موقعیت می تواند فرصت ایده آلی برای صادرات محصولات این مجموعه نیز باشد.

   رئیس سندیکای صنعت آلومینیوم گفت: در کشورهای حاشیه خلیج فارس، توجه به صنایع پایین دستی آلومینیوم از جایگاه ویژه ای برخوردار است به طوری که تمرکز این کشورها، فقط معطوف به بازار داخلی نیست؛ بلکه بخش زیادی از تولیدات خود را را به صادرات اختصاص می دهند.

   گودرزی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر توسعه صنایع پایین دست آلومینیوم، اعلام کرد: صنایع پایین دست این صنعت طی سال های اخیر به علت عدم کنترل واردات محصولات به خصوص از کشور چین صدمه دید.

   وی افزود: همچنین از سال گذشته که تحریم ها سخت تر شد، محدودیت های ارزی، محدودیت های وارداتی را به همراه داشت.

   گودرزی گفت: اگر در سال جاری بحران کرونا رفع شود و اقتصاد به حالت طبیعی برگردد؛ صنایع پایین دستی آلومینیوم شکوفا خواهد شد. بنابراین نیاز به مواد اولیه بیشتر خواهد بود و این احتمال وجود دارد که میزان صادرات شمش آلومینوم کاهش یابد.

   صادرات محصولات پایین دست

   رئیس سندیکای صنعت آلومینیوم اظهار داشت: در این حالت می توان به جای صادرات شمش که ارزش افزوده کمتری دارد، صادرات محصولات و تولیدات صنایع پایین دستی را داشته باشیم. طبق آمار سال گذشته رشد نسبتا مناسبی در پایین دست داشتیم، چراکه صادرات محدودتر شد.

   وی ادامه داد: امیدواریم محدودیت های صادراتی به سمت توقف کامل برود تا زمینه ارتقای صنایع پایین دستی چه از لحاظ دانش فنی و تولیدی و چه از نظر ظرفیتی و کیفیتی را فراهم کند. در این راستا، آلومینیوم جنوب یکی از عوامل کلیدی تامین مواد اولیه خواهد بود.

   نقش محوری ایمیدرو و کاهش ریسک احداث پروژه های بزرگ

   گودرزی با اشاره به اقدامات موثر ایمیدرو در توسعه صنعت آلومینیوم کشور، گفت: در همه جای دنیای سرمایه گذاری های بزرگ، چون با ریسک بیشتری مواجه هستند، را اصولا دولت کلید می زند.

   وی افزود: در ایران، مسئولیت توسعه معدن و صنایع معدنی به سازمان ایمیدرو داده شده و این مجموعه در توسعه صنعت معدن نقش موثر و کلیدی داشته است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: