سال جهش تولید
X
   
 
  • کلید واژه ها: گوهرسنگ -
   تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
  • همسویی ایمیدرو با سیاست های کلی نظام

   رهبر معظم انقلاب در ارتباط تصویری با هیأت دولت (دوم شهریور سال99)، به راهبردهای اقتصادی مورد توجه خود اشاره کردند که از جمله آن ها می توان به جلوگیری از خام فروشی سنگ های قیمتی نام برد.
   همسویی ایمیدرو با سیاست های کلی نظام

   به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، رهبر معظم انقلاب در این جلسه که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، در بیاناتی فرمودند: "در حاشیه‌ی مسئله‌ی تولید، من یک نکته‌ی دیگری را عرض بکنم که آن هم بی‌ارتباط به مسئله‌ی تولید نیست و آن مسئله‌ی صادرات موادّ خام یا صادرات فلّه‌ای است که یک نمونه‌اش را قبلاً در مورد نفت گفتیم. یکی از مشکلات ما همین است که ما موادّ خام را بدون فراوری و بدون اینکه ارزش افزوده‌اش را برای کشور خودمان، برای سرمایه‌دار خودمان، برای کارگر خودمان فراهم بکنیم، میفرستیم خارج. سنگ معدنی قیمتی ما میرود خارج، آنجا فراوری میشود و فروخته میشود؛ گاهی هم همان سنگی که ما خامش را دادیم رفته، دوباره با چند برابر قیمت به داخل آورده میشود! من مکرّر راجع به مسئله‌ی معدن، راجع به همین سنگهای ذی‌قیمتی که در کشور ما هست و گاهی آن طوری که شنفتم بعضی از اینها در دنیا بی‌نظیر یا کم‌نظیر است، [تأکید کرده‌ام]."

   گام هایی که به "منویات مقام معظم رهبری" جامه عمل می پوشاند
   سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب و ذیل اهداف توسعه ای مبنی بر جلوگیری از خام فروشی، توسعه صنعت سنگ های قیمتی را با راه اندازی کارگروه بهینه سازی صنعت گوهرسنگ ها از دی ماه سال 98 برای اولین بار آغاز کرده است.
   "ایجاد بازارچه های گوهرسنگ ها"، "تسهیل صادرات"، "ایجاد آزمایشگاه های استاندارد و تخصصی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی" و " فعال کردن معادن و کوچک و متوسط گوهرسنگ ها" از مهم ترین موضوعاتی است که در کارگروه بهینه سازی صنعت گوهرسنگ ها در حال بررسی است.
   این سازمان با راه اندازی ستادی متشکل از کمیته های استراتژی، اکتشاف قوانین و مقررات و بازار با عضویت انجمن های تخصصی این حوزه، برنامه ها را تا رسیدن به حصول نتیجه پایش می کند. این مهم در حالی اجرا شده که صاحبنظران اقتصادی و نمایندگان انجمن های تخصصی و دانشگاهی حوزه گوهرسنگ ها در این ستاد حضور دارند. گفتنی است، هم افزایی فوق، نمونه بارز همکاری دولت و بخش خصوصی در امور است.

   گام بلند برای حذف خام فروشی / بازارچه های اصفهان و خراسان رضوی
   ایمیدرو در نخستین گام، با همکاری استانداری و شهرداری اصفهان و تشکل های تخصصی ، نخستین بازارچه تخصصی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی را با حضور خداداد غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو در 25 خرداد امسال در ساختمان جهان نما شهر اصفهان راه اندازی کرد. بازارچه دیگری نیز در "سرای خیار" واقع در میدان امام علی(ع) شهر اصفهان، در حال احداث است.
   از سوی دیگر تفاهمنامه همکاری بین ایمیدرو و استانداری خراسان رضوی برای "ایجاد بازارچه گوهر سنگ ها در شهر مشهد" 23 خرداد امسال به امضاء رسید. این سند با حضور جمعی از مسئولان ایمیدرو و استانداری خراسان رضوی به امضاء رسید و دو هفته بعد نیز در مشهد و با حضور همه طرفین جزئیات عملی سازی تفاهم نامه مورد بحث قرار گرفت و قرار است طرفین با عملیاتی کردن مفاد این تفاهم نامه، اقدام به بهینه سازی و توسعه بازار گوهرسنگ ها مبتنی بر اصول علمی و تجاری کنند.
   موضوع اصلی تفاهمنامه فوق افزایش مشارکت بخش خصوصی در حوزه گوهر سنگ ها و فراهم شدن توسعه آن در این استان به منظور ایجاد بازارچه گوهرسنگ ها در مشهد در راستای افزایش اشتغال و ارزش افزوده اعلام شده است.
   از اهداف این سند علاوه بر شکل گیری بازارچه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در مشهد ، می توان به تشویق فعالان بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و هم افزایی و تسهیل ورود گوهر سنگ ها از افغانستان با فعال کردن پایانه مرزی دوغارون اشاره کرد.
   به منظور پیگیری اهداف فوق، کمیته اجرایی با نظارت کارگروه اجرایی ایمیدرو و توسط استانداری خراسان رضوی تشکیل می شود که در آن کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازارچه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به عنوان دبیر فعالیت می کند. علاوه بر این، با هماهنگی با نهادهای مربوطه از جمله اداره میراث فرهنگی، سازمان صنعت معدن و تجارت، خانه معدن، اتاق اصناف، اتحادیه طلا و جواهر، اتحادیه فیروزه و سایر نهادهای این حوزه، تفاهمنامه فوق پیگیری می شود.
   مقرر شده تا پایان پاییز امسال پایانه گوهرسنگ ها هم راستا با سند ملی توسعه گوهرسنگ ها ایجاد شود.
   در این بین ایمیدرو، تسهیل قوانین و مقررات را با هماهنگی دستگاه های اجرای و دولتی و نیز غربالگری و آنومالی اکتشافی گوهر سنگ ها را برعهده دارد. استانداری خراسان رضوی نیز اقدامات و هماهنگی لازم برای استقرار بازارچه مرزی را انجام خواهد داد.

   غریب پور: ایجاد بیش از 500 هزار شغل مستقیم در صنعت گوهرسنگ ها
   رئیس هیات عامل ایمیدرو در خصوص برنامه ها و اقدامات این سازمان در زمینه توسعه صنعت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی گفت: به دنبال این هستیم در بخش مشاغل خانگی این حوزه تا سال ۱۴۰۵، حدود 500 هزار شغل ایجاد کنیم.
   وی افزود، پیش بینی می کنیم تا سال ۱۴۱۰ حدود ۷۰۰ هزار شغل مستقیم ایجاد کنیم. در بخش معدن و صنایع معدنی هر شغل مستقیم می تواند بین ۷ تا ۱۰ نفر شغل غیرمستقیم ایجاد کند.
   مشهد و اصفهان، نخستین استان های هدفگذاری شده برای توسعه صنعت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی است.
   در ایمیدرو ستادی را با تشکیل کمیته های استراتژی، اکتشاف قوانین و مقررات و بازار تشکیل دادیم که انجمن های تخصصی حوزه گوهرسنگ ها عضو آن هستند.
   در زمینه استانداردسازی این حوزه، به دنبال ایجاد آزمایشگاه مرکزی هستیم که مقدمات آن در حال انجام است. همچنین به دنبال این هستیم تا برای رونق بازار این بخش، بازارچه مرزی در تایباد استان خراسان رضوی ایجاد کنیم.
   از سوی دیگر برنامه های اکتشافی ایمیدرو در نقاط مختلف کشور به منظور شناسایی محدوده های سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در حال انجام است. وی تصریح کرد: در این راستا این معادن در اختیار فعالان این بخش قرار خواهد گرفت تا معدنکاران بتوانند با تامین مواد اولیه که محصول اکتشافات ایمیدرو است، ارزش آفرینی این بخش در اقتصاد را رقم زنند.
   برگزاری دوره های آموزشی مشترک با گمرک، رایزنی با بانک مرکزی و برگزاری نشست های هم اندیشی با سازمان توسعه تجارت به منظور کاهش عوارض صادراتی برنامه ریزی و در حال انجام است. وی گفت: سعی کردیم اجماعی متشکل از مجموعه های دولتی و بخش خصوصی برای پیشبرد اهداف این بخش مورد توجه قرار دهیم.
   غریب پور افزود: معتقدیم ایمیدرو به عنوان حاکمیت، باید بسترساز باشد و در بخش های استراتژی،آموزش، اکتشاف، اصلاح تعرفه ها، هماهنگی، زیرساخت و تسهیل قوانین اقدامات توسعه ای را دنبال کند.
   رییس هیأت عامل ایمیدرو تاکید کرد: به دلیل ایجاد یک برنامه ریزی منسجم و ظرفیت های این حوزه در کشور، به توسعه صنعت گوهرسنگ ها بسیار خوشبین هستم.

   افزایش سهم ایران در تجارت جهانی/ عینیت سیاست های کلی نظام در ایمیدرو
   این گزارش می افزاید، در حال حاضر در بازار 600 میلیارد دلاری جهانی گوهرسنگ ها، سهم ایران کمتر از نیم درصد است. بنابر اهداف مورد توجه ایمیدرو در افزایش سهم ایران در تجارت جهانی، دستیابی به سهم نیم درصدی تا سال 1405 و سهم یک درصدی تا سال 1410 مورد توجه است.
   با این اوصاف، ایمیدرو به عنوان سازمان توسعه ای، رونق حوزه سنگ های قیمتی را با تعریف راهبردهای مختلف، در اولویت قرار داده و در حال پایش برنامه ها است و گزارش اقدامات را به صورت منظم به سمع و نظر مقام های ارشد کشور و مردم خواهد رساند.

   ارسال دیدگاه
   آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.