سال جهش تولید
X
   
 
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۱۶
  • ایران دومین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان

   بررسی آمار نشان می‌دهد ایران با تولید ۲۷ میلیون و ۹۰۷ هزار تن آهن اسفنجی، رتبه دوم جهانی را پس از هند به خود اختصاص داده است.
   ایران دومین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان
   برپایه جداول آماری حاکی است،  سال گذشته میزان تولید آهن اسفنجی برابر با ۲۷ میلیون و ۹۰۷ هزار تن بود که در مقایسه با ۲۶ میلیون و ۳۵۹ هزار تن عملکرد سال ۹۷ رشد ۶ درصدی داشت.

   ایران پس از هند دومین تولید کننده آهن اسفنجی جهان محسوب می شود و در چارچوب طرح های هفتگانه فولاد استانی (سفید دشت، نی ریز، قائنات، بافت، سبزوار، شادگان و میانه) ظرفیت های ۸۰۰ هزارتنی آهن اسفنجی طراحی شده است.

   رتبه سوم جهانی در تولید سنگ گچ

   ایران سومین کشور تولیدکننده سنگ گچ جهان محسوب می شود و بیشترین مصرف این ماده معدنی در خاورمیانه برای ساختمان سازی است.

   سومین تولید کننده بنتونیت

   ایران در زمینه بنتونیت رتبه سوم جهانی را به خود اختصاص داده، در واقع بنتونیت یکی از مواد معدنی پر کاربرد در صنایع مختلف از جمله معدنی و نفت و گاز است.

   جایگاه چهارم جهانی در زمینه استرانتیوم

   برابر آمار وزارت صنعت، اکنون ایران در زمینه تولید ماده معدنی استرانتیوم جایگاه چهارم را در قالب آمار ۲۰۲۰ به خود اختصاص داده است.

   استرانسیوم (استرانتیوم)  بیشتر به‌صورت کربنات استفاده می‌شود. عمده‌ترین کانی تجاری برای تولید استرانسیوم سلستین بوده که معمولاً به صورت روباز و به طریقه سنگ دستی استخراج می‌شود.

   رتبه چهارم دنیا در زمینه باریت 

   برپایه داده های آماری وزارتخانه یاد شده، ایران در سال گذشته میلادی در جایگاه چهارمین تولید کننده باریت محسوب شد.

     باریت در واقع پرکننده و افزایش‌دهنده وزن در تولیداتی مانند رنگ، پلاستیک و لاستیک کاربرد دارد. بعضی از کاربردهای خاص این ماده معدنی در ترمز و صفحه کلاچ،  برای محافظت و جلای فلز خودرو است. منبع: ایرنا
   ارسال دیدگاه
   آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.