سال جهش تولید
X
   
 
  • کلید واژه ها: معدن -
   تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۷/۰۶
  • رشد 10.5 درصدی بخش معدن در سه ماهه نخست امسال

   جدیدترین گزارش بانک مرکزی از رشد 10.5 درصدی بخش معدن ایران در سه ماهه نخست سال 1393 خبر می دهد.

   به گزارش روابط عموی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، بخش معدن در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 10.5 درصدی را تجربه کرد که از نظر نرخ رشد بعد از دو بخش خدمات موسسات پولی و مالی با (15.9 درصد) و برق، گاز و آب (با 11.7 درصد) در رده سوم قرار گرفت.
   گزارش بانک مرکزی ایران تحت عنوان "تحولات اقتصادی ایران در بخش واقعی در سه ماهه نخست 1393 (به قیمتهای ثابت 1383)" منتشر شده موید این است که رشد بخش معدن به آهستگی محقق شده و در طول سال گذشته با عبور از وضعیت منفی،به تدریج به شرایط مثبت رسیده است. بر اساس این گزارش، رشد بخش معدن در بهار سال 1392، 4.2 درصد بود. اما در سه فصل بعدی سال قبل به ترتیب معادل منفی 4.6، منفی 9 و مثبت 11.3 تغییر یافت. متوسط کل رشد بخش معدن در سال 1392 هم مثبت 0.9 درصد بود.
   طبق گزارش بانک مرکزی سهم بخش معدن از رشد 4.6 درصدی تولید ناخالص داخلی در سه ماهه نخست امسال معادل 0.1 درصد بود.
   بانک مرکزی رشد بخش صنعت نیز در سه ماهه نخست امسال را هم 10 درصد اعلام کرد. این در حالی است که رشد بخش صنعت در هر چهار فصل سال قبل منفی بود.
   در تقسیم‌بندی بانک مرکزی تحولات چهار گروه کشاورزی، نفت، صنایع و معادن و خدمات مورد بررسی قرار می‌گیرد که گروه صنایع و معادن شامل زیرمجموعه‌های معدن، صنعت، برق، گاز و آب و ساختمان است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: