چهارشنبه،26 دی 1397
  
05:13:43
        
  •    
    
    • کلید واژه ها : ایمیدور -
      
     تعداد بازدید: 5021
     کد: 736
     تاریخ انتشار:
     ۱۳۹۳/۰۷/۲۱
     بین دبیر شورای عالی مناطق آزاد و رییس هیات عامل ایمیدور

     توافقنامه طرح 3 میلیون تنی فولاد قشم امضا شد

     توافقنامه احداث مجتمع فولاد قشم بین اکبر ترکان دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و مهدی کرباسیان رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) امضا شد.

     به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) به نقل از ایرنا،هدف از امضای این توافقنامه، احداث اسکله برای تخلیه وبارگیری به ظرفیت 10میلیون تن، گندله سازی با ظرفیت 5 میلیون تن، احیاء مستقیم دو کارخانه مگامدول 1.7 میلیون تنی (جمعا 3.4 میلیون تن) آهن اسفنجی، کارخانه فولادسازی دو فاز 1.5 میلیون تنی (جمعا 3 میلیون تن) و احداث نیروگاه سیکل ترکیبی 500 مگاوات است. ایجاد سیستم های برداشت و تصفیه آب و اجرای خطوط انتقال آب و گاز و برق و مخابرات و تامین سایر امکانات زیربنایی و شهرسازی و انجام مطالعات اکتشافی جامع و تفصیلی و انجام فعالیت های استخراجی معدنی در منطقه آزاد قشم برای احداث کارخانه های فرآوری فلزات از دیگر اهداف احداث این مجتمع به شمار می آید.
     مناطق آزاد دالان واردات شده‌اند
     عصر روز یکشنبه در مراسم امضای این توافقنامه، دبیر شورای مناطق آزاد گفت: در حال حاضر به مراکز و دالان‌های واردات تبدیل شده اند اما با توجه به سیاست‌‌های اصلی مناطق آزاد، کوشش شده این مناطق به سمت تولید و صادرات سوق داده شود. از این رو دومین طرح فولادی مناطق آزاد در منطقه آزاد قشم به امضا رسید.  پروژه قبلی، در منطقه آزاد چابهار با ظرفیت 3.2 میلیون تن فولاد به امضا رسیده بود.
     به گزارش تسنیم اکبر ترکان درباره طرح فولادی چابهار گفت: طرح فولاد چابهار در حال حاضربا ظرفیت تولید 3.2 میلیون تن فولاد در مرحله مناقصه است که بدین ترتیب ظرفیت تولید فولاد در مناطق آزاد به 6.4 میلیون تن خواهد رسید که بزرگترین زنجیره تولیدی فولاد کشور در حال حاضر خواهد بود. 
     معاون رئیس جمهور گفت: پروژه طرح فولادی قشم با سرمایه‌گذاری یک میلیارد و 850 میلیون یورو آغاز به کار می کند که در گام‌های بعدی پروژه با همین میزان سرمایه کار ارتقا و ادامه خواهد یافت.  وی یادآور شد: 500 هکتار زمین برای بخش اول پروژه اختصاص داده شده که با توجه به اینکه برای مرحله بعد نیز زمین ذخیره شده شاید بزرگترین اسکله فولادی کشور در همین طرح به وجود آید.
     ترکان خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاران خارجی از جمله ترکیه و آذربایجان، بیشتر برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد ارس استقبال کرده‌اند. وی درباره سرمایه‌گذاران مناطق جنوبی گفت: سرمایه‌گذاران خارجی به مناطق آزاد جنوبی نیز ورود کردند اما به نتیجه نهایی نرسیده‌اند به طوری که فرانسه برای سرمایه‌گذاری در ایجاد اسکله، کویتی‌ها برای هتل‌سازی در اروند و عراقی‌ها برای ساخت بیمارستان در اروند اعلام حضور کرده‌‌اند.
     ظرفیت ۱۰ میلیون تنی فولاد در سواحل جنوبی
     معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم گفت: پروژه طرح فولادی منطقه آزاد قشم دارای مزیت‌هایی همچون نزدیکی به آب، دسترسی آسان به بازارهای دنیا و استفاده از گاز است.
     مهدی کرباسیان در حاشیه امضای قرارداد طرح فولادی منطقه آزاد قشم گفت: در گزارشی تقدیمی به دولت در سیاست‌های سال جاری مقرر شده بود میزان تولید فولاد در حوزه خلیج فارس و دریای عمان به 10 میلیون تن افزایش یابد.
     وی گفت: با طرح فولادی منطقه آزاد قشم به رقم 10 میلیون تن نزدیک شدیم که طرح 3 میلیون تنی منطقه آزاد چابهار ظرف مدت کوتاهی آغاز شده و طرح 3 میلیون تنی منطقه آزاد قشم تا پایان سال مقدمات آن عملیاتی خواهد شد و در کنار این دو طرح فولادی، منطقه ویژه خلیج فارس(بندرعباس) که با ظرفیت 3 میلیون تن برنامه‌ریزی شد در حال حاضر با ظرفیت 1.6 میلیون تن فعالیت می کند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره مزیت‌های طرح فولادی منطقه آزاد قشم خاطرنشان کرد: این پروژه دارای مزیت‌هایی چون نزدیکی به آب، مدیریت حمل و نقل، نزدیکی و دسترسی به بازارهای دنیا و استفاده آسان از گاز که دارای ارزش افزوده بالایی است.
     کرباسیان یادآور شد: مواد اولیه و سنگ آهن در کشور به راحتی قابل دسترس است و در حال حاضر در اکتشافات دچار عقب‌ماندگی هستیم که سرمایه‌گذاری‌های خوبی در این رابطه صورت گرفته است و پیش‌بینی می‌شود در این حوزه سرمایه‌گذاران خارجی نیز جذب شود.
     وی با بیان اینکه در منطقه ویژه بندرعباس سرمایه‌گذاری خارجی صورت گرفته است، گفت: ایمیدرو برای مناطق ویژه اروند، پارسیان(هرمزگان) و لامرد(جنوب فارس) برنامه‌های دارد و امید است هر چه زودتر این پروژه‌ها عملیاتی شود. 
     رییس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه مصرف و تولید فولاد عامل توسعه کشورها است گفت: ایران در دنیا رتبه پانزدهم تولید کنندگان فولاد را دارد و امید است در چند سال آینده با سرمایه‌گذاری و عملیاتی شدن برخی از طرح‌ها که تا پایان سال 95 به بهره‌برداری می‌رسند به جایگاه 12 دست یابیم.
     کرباسیان در رابطه با اشتغالزایی طرح‌های پیش رو گفت: حجم اعظم اشتغالزایی در صنایع پایین دستی رخ خواهد داد و پیش‌بینی می‌شود تعداد اشتغال این طرح‌ها بیش از 3 هزار نفر باشد.
      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر: