سال جهش تولید
X
   
 
  • هدر یاد داشت ها و مقالات

  • دلایل متال بولتن از افزایش تقاضا و پتانسیل های رشد در بازار فولاد ایران
   تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
   چکیده
   نشریه متال بولتن در گزارش جدید خود دلایل افزایش تقاضا در بازار فولاد ایران را اعلام کرد. پروژه های ایران در بخش ساخت و ساز، خودرو سازی و زیرساخت های راه آهن افزایش پایدار را برای تقاضای فولاد ایجاد خواهدکرد.

   مسکن
   ایران کشوری است که با جمعیتی بالغ بر 78 میلیون نفر و 70 درصد شهرسازی، پتانسیل تبدیل شدن به بازار مسکن خاورمیانه را دارد. تقاضای مسکن در ایران حدود 1.5میلیون واحد در سال است که در حال حاضر به دلیل کمبود تامین مالی، تنها 700 هزار واحد مسکونی در سال ساخته می شود که منجر به کمبود چشمگیر مسکن شده است. حدود 3هزار پروژه در بخش مسکن در سال94 متوقف شد و در نتیجه تقاضای داخلی مواد ساختمانی از جمله محصولات فولادی کاهش یافت.

   سال گذشته مصرف محصولات طویل فولادی 8 میلیون تن گزارش شده است. گرچه برخی از فعالان بازار این رقم را کمتر اعلام کرده اند.کارخانه های داخلی تولید نورد به دلیل رکود بازار مسکن متضرر شده و ظرفیت تولید خود را کاهش و گاها متوقف کردند.

   انتظار می رود که لغو تحریم ها علیه ایران بتواند به تدریج بخش ساخت و ساز را درکشور احیا کند و تقاضای فولاد را افزایش دهد. براساس پیش بینی های انجام شده، تا پنج سال آینده رشد سالانه بخش مسکن در ایران به 6.1 درصد افزایش خواهد یافت.

   افزایش خطوط راه آهن
   یکی از پروژه های زیرساختی ایران که نیاز به فولاد دارد توسعه خطوط راه آهن است. ایران قصد دارد در کمتر از ده سال میزان خطوط ریلی خود را از 15 هزار کیلومتر به 25 هزار کیلومتر افزایش دهد تا از این طریق به پل ارتباطی اروپا، آسیا و افریقا تبدیل شود. بر اساس پیشی بینی برخی از فعالان بازار، به منظور اتصال شهرهای بزرگ، مراکز صنعتی و بنادر ایران نیازمند 3میلیون تن ریل فولادی است .

   ​صنعت خودرو سازی
   در سال گذشته مصرف نورد تخت فولادی ایران به 7میلیون تن رسید که از میزان 10 درصد در صنعت خودرو سازی بود. علی رغم کاهش تولید خودرو طی سال های گذشته، همچنان ایران بزرگترین کشور خودروساز منطقه به شمار می رود.

   در سال 2011 ایران حدود 1.60میلیون خودرو تولید کرد در سال 2015 به 976 هزار و 840دستگاه کاهش یافت. اما انتظار می رود که در سال 2016صنعت خودرو سازی 15درصد رشد داشته باشد زیرا بر اساس آمار اعلام شده در نیمه نخست سال 2016 ایران 562 هزار و 374 دستگاه خودرو تولید کرد که بیش از 90درصد این تولیدات خودروهای سبک بودند.

   مترجم: جمیله فاوچی