سال جهش تولید
X
   
 
  • هدر یاد داشت ها و مقالات

  • هفته دولت؛ آغازگر حرکتی نو در بخش معدن
   نویسنده: خداداد غریب پور / معاون وزیر و رییس هیات عامل ایمیدرو
   تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
   چکیده
   سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران،‌ هفته دولت در سال‌جاری را آغازگر حرکتی جدید برای تحقق اهداف بخش معدن و صنایع معدنی می‌داند. این سازمان در واقع امروزه تمرکز ویژه‌ای بر امور راهبری پیدا کرده است و این مهم با بازبینی استراتژی‌های کلان «توسعه» و «توانمندسازی» در دستور کار قرار گرفته است به‌گونه‌ای‌که بتوان براساس مقتضیات و ضروریات زمان، نسبت به عملی شدن اهداف، گام‌های تازه‌ای برداشت.

   یکی از مهم‌ترین اقدامات مدیریتی ایمیدرو در سال‌جاری، هدایت بخش قابل‌توجهی از سود شرکت‌ها به امور توسعه‌ای همچون اجرای طرح‌ها و همچنین تامین مواد اولیه و خرید تجهیزات بوده است. علاوه بر این مدیریت کلان پروژه‌های این بخش با همکاری بخش‌خصوصی و رفع چالش‌های پیش رو از دیگر سیاست‌های جدید ایمیدرو به شمار می‌آید. از سوی دیگر این سازمان که همواره خود را همراه بخش‌خصوصی می‌داند،‌ برنامه‌های بنیادینی در این جهت اجرایی کرده یا در دست اجرا دارد.
   از سال ۹۳ تاکنون برنامه‌ای گسترده برای کشف منابع معدنی کشور به جریان افتاد و حدود ۲۰ استان کشور را در برگرفت. نتایج نخستین آن نیز از افزایش ذخایر مواد معدنی همچون سنگ آهن، ‌زغال‌سنگ،‌ طلا،‌ بوکسیت و عناصر نادر خاکی خبر می‌دهد که در گزارش‌های این سازمان منعکس شده است. اکنون نیز حوزه اکتشاف به‌عنوان بخش حیاتی توسعه معدن، در مسیری جدید قرار گرفته و طی هماهنگی‌های به‌عمل آمده با مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت،‌ ۳۰۰هزار کیلومتر مربع دیگر از مساحت کشورمان، وارد فاز اجرایی اکتشاف می‌شود.
   از سوی دیگر طبق نشست‌هایی که با بخش‌خصوصی و سرمایه‌گذاران برگزار شده، سال‌جاری با توان افزون‌تری برنامه‌های افتتاح طرح‌ها به پیش می‌رود و رقمی در حدود ۵/ ۳ میلیارد دلار پروژه وارد مدار تولید می‌شود که ملموس‌ترین نتایج آن، ایجاد حدود ۱۰ هزار شغل به‌طور مستقیم است. در کنار آن، برنامه‌هایی در جهت ایفای نقش مسوولیت اجتماعی شرکت‌ها به‌ویژه شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی اجرا می‌شود. این مهم طی دو سال اخیر نمود بیشتری در مناطق معدنی داشته و البته باید تاکید کرد که ظرفیت‌های بالاتری نیز برای خدمت‌رسانی در امر توسعه راه‌ها، ایجاد مراکز آموزشی، درمانی،‌ فرهنگی، ورزشی و علمی وجود دارد.
   سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، همچنین ارتباط نزدیک‌تر با مدیران استانی از جمله استانداری‌ها، سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها و سایر نهادهای موثر در توسعه کشور را عملی کرده و چنین مسیری را برای ایجاد یکپارچگی در اجرای استراتژی این حوزه، ضروری می‌داند.

   یکی از حوزه‌هایی که در این فرآیند نقش پررنگ‌تری یافته،‌ معادن کوچک و متوسط است که در استان‌های مختلف پراکنده شده‌اند و امروزه برنامه شناسایی، احیا و فعال‌سازی آنها، بخشی از برنامه‌های مجموعه ایمیدرو و شرکت‌های تابعه به‌ویژه تهیه و تولید مواد معدنی ایران است. این برنامه که از زمستان گذشته آغاز شده، در استان‌های منتخب، به مرحله تدوین بسته‌های اجرایی رسیده است و هدف آن فعال‌سازی فرصت‌های اشتغال، پیوستگی زنجیره تولید و درآمدزایی است. از دیگر سو اجرا و توسعه برنامه‌های آموزشی و پژوهشی با نگاهی نو و اثرگذاری متفاوت، شکل گرفته است.
   به واقع با توجه به اهمیت ارتقای ساخت داخل و توجه به تولید داخلی، تلاش این سازمان در جهت عینی کردن تفاهم‌نامه‌هایی است که با نهادهای مربوطه منعقد شده است. همچنین با توجه به اهتمام مقام معظم رهبری به امر تولید و نام‌گذاری امسال به رونق تولید، ایمیدرو در راستای اهداف کلان دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت به نیازسنجی در این حوزه پرداخته و همکاری با مراکز علمی و پژوهشی را به رفع نیاز داخلی معطوف ساخته است.

   علاوه بر این می‌توان با نگاهی به بخش تولید مواد معدنی و صنایع معدنی به این نتیجه رسید که به‌رغم فشارهای خارجی برای تضعیف یا تعطیلی تولید داخل، شرکت‌های این بخش در اغلب حوزه‌ها شرایط رشد تولید را سپری می‌کنند و به‌صورت یکپارچه در این جهت در حرکت هستند. سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران نیز که خود را در جایگاه راهبری توسعه و توانمندسازی این حوزه می‌داند، همواره توان خویش را در جهت رفع چالش‌های موجود به کار گرفته و این امر در سایه همکاری نزدیک با تشکل‌ها و نهادهای تصمیم‌گیر کشور، جامه عمل پوشیده است.
   نکات فوق در هفته دولت از آن رو عنوان شد که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران،‌ الگوی خدمت‌رسانی به این سرزمین را برگرفته از منش شهدای گرانقدر دولت رجایی و باهنر می‌داند و در راستای ایفای چنین نقشی همت گمارده است. اکنون نیز مجالی برای ابراز قدردانی از تمامی خدمت‌گزارانی فراهم شده که برای ساختن ایرانی آباد و مستقل، جهاد می‌کنند.

   خداداد غریب پور- معاون وزیر و رییس هیات عامل ایمیدرو
   منبع: روزنامه دنیای اقتصاد- دوشنبه 4 شهریور 98