سال جهش تولید
X
   
 
  • هدر یاد داشت ها و مقالات

  • فولادساز بزرگ ترک بدنبال سهم بازار خودروسازی
   تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۱۱/۰۷
   چکیده
   مجتمع فولادسازی اردمیر ترکیه درنظر دارد بیش از 40 درصد از تولیدش را امسال به صنعت خودروسازی عرضه کند. بخش اعظم سرمایه گذاری گروه اردمیر برای پاسخگویی به نیازهای صنعت خودروسازی است. در سال 2010 شرکت اردمیر 17 درصد از تولیداتش را به بخش خودروسازی فروخته است اما در سال 2014 میزان این فروش به 40 درصد رسید.

   بینش شرکت اردمیر نسبت به خودرو از خارج به داخل نیست بلکه کاملا از داخل به خارج است که نتیجه این بینش ثروتی است که اردمیر از کسب تجربه از بخش خودروسازی بدست می آورد. از سال 1980 این شرکت عرضه محصولاتش را به خودروسازان آغاز کرده است.
   با افزایش تولید خودرو در اروپا صنعت خودروسازی ترکیه رمقی تازه گرفت. کمیته اقتصادی انجمن فولاد اروپا ( Evofer ) پیش بینی می کند که کل تولید خودرو در اروپا در سال 2014 تا 4.5 درصد رشد داشت در حالی که انتظار می رود سال 2015 میزان رشد حدود 3 درصد باشد. بر همین اساس می توان بر بهبود وضعیت صنعت محصولات تخت در سال آینده خوش بین بود.
   اردمیر معتقد است که تقاضای داخلی محصولات تخت در سال جاری در ترکیه افزایش پیدا خواهد کرد و اقدامات برنامه ریزی شده دولت این کشور نشانی از این چشم انداز است.
   بر اساس برنامه اقتصادی میان مدت ( 2014 تا 2017 ) که دولت ترکیه آن را اعلام کرده است ، میزان سرمایه گذاری دارایی های ثابت در سال 2015 افزایش پیدا خواهد کرد. علاوه بر این به دلیل افزایش سرمایه گذاری های داخلی صنایع تولیدی و ساختمانی نیز بهبود خواهد یافت. بنابر انتظار می رود که مصرف محصولات تخت فولادی در سال 2015 حدود 3 درصد افزایش داشته باشد.
   برنامه های تحقیق و توسعه فولادی
   تولید فولادهای گالوانیزه در ابعاد بزرگ مهمترین تمرکز شرکت اردمیر است تا بتواند به اهداف فروش خود به صنعت خودروسازی دست یابد و در این راستا اقدام به سرمایه گذاری های راهبردی کرده است. در حال حاضر شرکت اردمیر سالانه 330 هزار تن فولاد گالوانیزه تولید می کند.
   با انجام سرمایه گذاری های جدید شرکت در نظر دارد که ظرفیتش را به دو برابر افزایش داده و با افزایش ابعاد ورق های فولادی به تولید انواع محصولات خود بیافزاید. با انجام سرمایه گذاری های جدید اردمیر می تواند قیمت های رقابتی تری را به خودروسازان ارائه داده و در کنار آن مزیت هایی را در زمینه مدیریت لجستیک (تدارکات) و موجودی انبارها ایجاد کند.
   یکی از مزیت های استفاده از تولیدکنندگان یا عرضه کنندگان داخلی تدارکات و نزدیکی فیزیکی به آنان است.
   افزایش عرضه داخلی ورق فولادی برای خودروسازان واقعا مهم است و با این عرضه داخلی از هزینه آنان کاسته خواهد شد که یکی از مهمترین اهداف این صنعت به شمار می آید.
   سرمایه گذاری در بخش محصولات تخت فولادی و در بخش تحقیق و توسعه بسیار حایز اهمیت است چون که برای صنعت خودروسازی هر کشوری شرایط سرمایه گذاری واقعی و درستی را ایجاد می کند.
   اگر صنعت خودروسازی بتواند از عرضه کنندگان داخلی ورق فولادی بخرد، سرمایه گذاری ها و پروژه ها برای تولید داخل کشور جذب می شود.
   مدیرعامل شرکت فولادسازی اردمیر اظهار می دارد که ما دارای یک مرکز جدید تحقیق و توسعه در شهر ارگلی هستیم که وزارت علوم، صنعت و فناوری ترکیه آن را تایید کرده است. مرکز تحقیق و توسعه ما نخستین مرکز معتبر در بخش تولید آهن و فولاد در ترکیه است.
   این مرکز دارای آزمایشگاه تشخیص مشخصات مواد است که شامل آماده سازی و ارزیابی ریز ساختار مواد ، شبیه سازی دیناموترمومکانیک و آزمایشگاه های شکل دهی فلزات است. با توجه به داشتن این مرکز جدید تحقیق و توسعه این شرکت درنظر دارد پاسخگوی نیازهای کلی صنایع تولید باشد.
   اردمیر درنظر دارد در نیمه نخست سال 2015 به عنوان بخشی از کارهای تحقیق و توسعه خود نخستین مرکز شبیه سازی در ترکیه را راه اندازی کند. با راه اندازی این مرکز شرکت اردمیر محصولات جدیدی را با ارزش افزوده بالا تولید کرده و از میزان وابستگی خود به واردات کم خواهد کرد.

   مقایسه فولاد با آلومینیوم
   اردمیر معتقد است که هنوز مصرف فولاد در صنایع خودروسازی در مقایسه با آلومینیوم و الیاف کربن حرف اول را می زند و در آینده نیز اینگونه خواهد بود.
   چالش ها در زمینه تولید آلومینیوم بر مزیت های آن سنگینی می کند و بنابر این نمی تواند در صنعت خودروسازی جایگزین فولاد شود. کارخانه های آلومینیوم سازی به سختی می توانند نیازهای صنعت خودروسازی را پاسخگو باشند و هزینه های سرمایه گذاری آن بالاست و همین امر باعث شده که مصرف فولاد در این صنعت در آینده افزایش پیدا کند.
   از 1.5 میلیارد تن فولاد تولید شده در جهان به طور میانگین 12 تا 15 درصد ( 180 تا 225 میلیون تن) در صنعت خودروسازی استفاده می شود. کل تولید آلومینیوم در جهان به طور متوسط 25 تا 30 میلیون تن است.

   عملکرد اردمیر
   در 9 ماه نخست سال 2014 شرکت اردمیر 6.1 میلیون تن محصولات نهایی فروخته است. فروش محصولات تخت آن با 12 درصد افزایش به 5.2 میلیون تن در مقایسه با دوره مشابه آن در سال 2013 رسید. در همین مدت سود خالص یا سود ویژه شرکت اردمیر با 36 درصد افزایش به 562 میلیون دلار رسید و کل درآمد آن 4 میلیارد دلار بود.

   سودآوری شرکت حاصل از صرفه جویی به مقیاس و سخت کوشی آن است که به گفته آقای پندیر (Pandir ) رییس هیات مدیره و مدیرعامل آن مهمترین دارایی و سرمایه آن است.
   او می گوید ما با داشتن بالاترین میزان بهره برداری از ظرفیت تمرکز خود را بر روی افزایش تولید گذاشته ایم.
   در طی ماه های ژانویه تا سپتامبر گذشته (2014 ) ظرفیت بهره برداری از فولادسازی به 93.3 درصد رسید. حدود 90درصد فروش محصولات تخت فولادی به بازار داخل و 10 درصد باقی مانده به بازارهای صادراتی روانه شده است.
   علاوه بر فروش به صنعت خودروسازی ، اردمیر بدنبال تنوع بخشیدن و توسعه بازارهای صادراتی خود است تا فروش خود را به واحدهای نورد مجدد و واحدهای نورد لوله همچنان حفظ کند.
   به هر حال فولادسازان ترکیه هم با چالش هایی مواجه هستند. اختلاف بین روسیه و اکراین و تنش و عملیات نظامی در سوریه و عراق بر روی بازارهای صادراتی آن تاثیر گذاشته است و به همین منوال بهبود تدریجی و یا آهسته اقتصاد اروپا نیز موثر بوده است.
   اردمیر چندان تحت تاثیرات آشفتگی های سیاسی عراق و سوریه قرار نگرفته است اما به بعضی از مشتریان خود در منطقه صادر می کند که از میزان صادرات آن تا حدی کاسته شده است. در نتیجه شرکت با افزایش فروش به سایر مشتریان درصدد جبران هر گونه کاهش فروش خود است.
   بنابر این گفته پندیر تا پایان سال 2014 اتفاق خاصی در عملکرد شرکت نیفتاده است. با وجود آشفتگی ها و بی ثباتی اقتصادی در منطقه تولیدات صنعتی تغییری نکرده همچنان باثبات خواهد ماند.
   اقتصاد اروپا کندتر از انتظار در حال بهبود است در حالی که تشنجات سیاسی در خاورمیانه بر روی مصرف منطقه ای تاثیر گذاشته است. در ضمن کل تولید فولاد خام در 9 ماه نخست سال 2014 نسبت به مدت مشابه آن در سال 2013 حدود 2.1 درصد افزایش نشان می دهد. به طور کل شرکت اردمیر می گوید ما همسو با تخمین های خود برای سه ماهه چهارم سال هستیم.

   دعاوی تجاری
   درحالی که اردمیر سعی می کند تا به صادراتش بیافزاید اما دست اندرکاران این شرکت نگران افزایش اقدامات حفاظتی یا حمایتی در صنعت فولاد در همه کشورهای جهان هستند.
   بخش تجارت بین الملل وزارت بازرگانی امریکا در دعوی ضددامپینگ اخیر خود بر علیه لوله های نفتی ( OCTG ) مطرح کرد که اردمیر یک شرکت دولتی است و کارخانه نورد لوله بوروسان ( Borusan ) کلاف را از اردمیر ارزان تر از قیمت بازار می خرد. مقامات اردمیر این ادعای امریکاییان را کاملا اشتباه ارزیابی می کنند.
   شرکت ها در خصوص شکایت امریکا اظهار داشتند که اردمیر یک شرکت دولتی نبوده و سازمانی نیست که دولت آن را کنترل می کند. حدود 47.63 درصد سهام آن به صورت آزاد در بورس سهام استانبول خرید و فروش می شود.
   در سال 2006 بخش اعظم شرکت اردمیر از طریق یک فرایند مزایده بین المللی فروخته شد. برنده مزایده صندوق بیمه و بازنشستگی کارکنان نظامی ارش ترکیه ( OYAK ) و رقیب دوم آن شرکت معظم ارسلور میتال بود.
   اویاک ( OYAK ) به یقین یک نهاد دولتی نبوده و از هیچ گونه کمک و مساعدت های دولتی بهره مند نبوده و دولت هیچ گونه نفوذی بر روی آن ندارد. این موسسه یا صندوق بازنشستگی است که پس اندازهای شخیصی کارکنان ارتش را دربرمی گیرد. این صندوق نخستین و بزرگترین صندوق بازنشستگی خصوصی در ترکیه محسوب می شود.
   از آنجا که ذینفعان اویاک کارکنان دولت هستند، وزارت بازرگانی امریکا این گونه متصور بود که شرکت ادرمیر یک نهاد دولتی است. این دیدگاه و تصور کاملا بیهوده است و هیچ گونه تطابق و همسویی با اصول و مقررات سازمان تجارت جهانی ( WTO ) ندارد.
   علاوه بر این مشابه چنین صندوقی در امریکا نیز وجود دارد مانند سیستم بازنشستگی کارکنان و سازمان بازنشستگی پلیس و آتش نشانی شهر لوس آنجلس که از سهامداران گروه اردمیر به حساب می آیند.
   مدیرعامل اردمیر اضافه می کند که با توجه به این دیدگاه اردمیر می تواند تحت نظارت شهر لوس آنجلس و یا ایالت کالیفرنیا نیز قرار داشته باشد که یک منطق نسبتا عجیب و غریبی است.
   علاوه بر این او هر گونه تصوری را مبنی بر اینکه اردمیر کلاف نورد گرم ارزان می فروشد، بیهوده ارزیابی کرد. قیمت گذاری فولاد این شرکت بر اساس شرایط بازار تعیین می شود.
   او اضافه کرد که ما محصولات فولادی ارزان یا زیرقیمت به بازار نمی دهیم در غیر این صورت سودآور نخواهیم بود.
   قابل ذکر است که اردمیر ازنظر مالکیت سهامی عام و خاص محسوب شده و در سال 1967 در شهر زونگولداک ترکیه تاسیس شده و محصولات آن پلیت، ورق نور سرد و گرم و قلع اندود است.

    

   منبع اصلی مقاله: متال بولتن
   مترجم: علی غفوری