سال جهش تولید
X
   
 
  • معرفی مدل جایزه بهره وری معدن و صنایع معدنی


   سال 97 سال حمایت از کالای ایرانی نام‌گذاری شده است. مسلماً شعار «حمایت از کالای ایرانی» تحقق نمی‌یابد مگر اینکه کالای ایرانی با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب به دست مشتری ایرانی و بازارهای صادراتی برسد و این هدف مهم با به‌ کارگیری رویکردهای ارتقاء بهره‌وری و کیفیت در سازمان‌ها به دست می‌آید. یکی از رویکردهای برجسته در این زمینه مدل‌های تعالی سازمانی با رویکرد مدیریت کیفیت جامع است.

   جایزه بهره‌وری معادن و صنایع معدنی به‌عنوان اولین جایزه دارای اعتبار از سوی سازمان ملی بهره‌وری ایران از سال 91 تشکیل‌شده و پنج دوره جایزه را با موفقیت برگزار نموده است . ششمین دوره جایزه بهره‌وری معادن و صنایع معدنی در سال 97 در جهت تحقق شعار «حمایت از کالای ایرانی» برگزار خواهد شد.

   جایزه بهره‌وری معادن و صنایع معدنی با توجه به شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و همچنین ویژگی سازمان‌های ایرانی با بهره‌برداری از دانش روز مدیریت طراحی و در سال 97 بازنگری ‌شده است. شرکت های معدنی و صنایع معدنی و شرکت های خدماتی وابسته که قصد دارند سطح بلوغ کیفیت محصولات یا خدمات و بهره وری فعالیت های خود را در کلیه توانمندسازها و نتایج مربوطه از طریق ارزیابی جایزه محک بزنند، در این جایزه شرکت می‌کنند. در این مدل سازمان‌ها به دنبال ایجاد ارزش برای مشتریان و سایر ذینفعان هستند. ارزش برای مشتریان شامل مرغوبیت، قیمت، تحویل به‌موقع و خدمات است. در این مدل علاوه بر اصول هشتگانه مدیریت کیفیت و بهره وری، ارزش‌های بنیادی هشتگانه سرآمدی نیز جاری است.

   این مدل سازمان‌ها را از ابعاد مختلف از قبیل برنامه‌ریزی استراتژیک، طراحی و تولید محصولات و خدمات، بازاریابی و فروش، منابع انسانی، مدیریت تأمین‌کنندگان، مدیریت فن‌آوری و دانش و همچنین نتایج و شاخص‌های مرتبط ارزیابی نموده و سطح بلوغ سازمان را از بعد بهره‌وری و کیفیت مشخص و فرصت‌های بهبود را شناسایی و به سازمان کمک می‌کند تا پروژه‌ها و اقدامات بهبود را تعریف و اجرا کنند تا درنتیجه به سطح بلوغ بالاتری از کیفیت و بهره‌وری برسند.