سال جهش تولید
X
   
 
  • تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  • جعفری در مراسم امضای تفاهم نامه 4 جانبه توسعه هوشمندسازی معادن اعلام کرد:

   هم افزایی نهادها، موجب تسریع در عملیاتی شدن طرح های اقتصاد دانش بنیان می شود

   رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: هم افزایی و هم گرایی نهادها، موجب تسریع در عملیاتی شدن طرح های اقتصاد دانش بنیان می شود.
   هم افزایی نهادها، موجب تسریع در عملیاتی شدن طرح های اقتصاد دانش بنیان می شود
   به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، وجیه ا... جعفری در مراسم امضای تفاهم نامه 4 جانبه توسعه فناوری های هوشمندسازی در بخش معدن و صنایع معدنی ضمن بیان این مطلب گفت: ایمیدرو از سال گذشته، فضایی برای توسعه فناوری و هوشمندسازی بخش معدن و صنایع معدنی فراهم کرده و امسال به آن سرعت بخشیده است.

   وی ادامه داد: فعال سازی دوباره مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی (ایمینو)، طراحی موضوع هوشمندسازی و دیجیتالی شدن در شرکت های بزرگ و تدوین استراتژی مشخص را برای این حوزه تدوین کرده ایم.

   قابلیت دستیابی به هوشمندسازی معادن

   رئیس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: آنچه در بخش معدن و صنایع معدنی مورد نیاز جدی است افزایش بهره وری و بازدهی، کاهش قیمت تمام شده محصولات و بهره گیری مناسب از امکانات و غیره است که هوشمندسازی این بخش، با استفاده از ساختار دانش بنیانی قابل دستیابی است.

   وی افزود: ایمیدرو آمادگی کامل خود را برای توسعه فناوری های هوشمندسازی بخش معدن و صنایع معدنی در قالب تامین مالی حوزه های همکاری مشخص در تفاهمنامه در چارچوب ضوابط مربوطه و نیز احصای نیازهای تجمیعی فناورانه بنگاه ها و صنایع معدنی کشور اعلام می کند.

   حجم بالای عملیات معدنی نیازمند ارتقای فناوری

   رضا محتشمی پور، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه با موضوع دیجیتال و هوشمندسازی معادن و صنایع معدنی با 2 دسته مواجه هستیم، گفت: یک دسته، بنگاهی و اجرایی است که اثر آن در تولید، بهینه سازی و بهره وری است که در ایمیدرو شاخص آن است. وی ادامه داد: دسته دیگر فعالیت ها در وزارت صنعت، معدن و تجارت است که در آن حکمرانی حوزه معدن و صنایع معدنی را بر عهده دارد. در این بخش، فعالیت زیادی صورت می گیرد از جمله تولید 500 میلیون تن محصولات معدنی و 3 برابر آن عملیات معدنی است. این حجم از فعالیت در نظارت و اجرا، نیاز به ارتقای فناوری دارد.

   محتشمی پور تصریح کرد: پایش 12 هزار معدن با فناوری های قدیمی و بدون توجه به آی تی تقریبا غیر ممکن است. در عملیات استخراج و برداشت و نظارت بر عملیات معدنی، رعایت استانداردها ضروری است.

   معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: امیدواریم با اجرای تفاهم نامه مذکور، یک خروجی ملی در حوزه اقتصاد دانش بنیان مشاهده کنیم.

   ضرورت ورود منابع و زیرساخت های موجود به میدان عمل

   محمدامین آقامیری، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات در این مراسم بیان داشت: با کار جمعی مشترک می توان به اهداف مدنظر دست یافت. هر سازمانی و شرکتی در بخش معدن و صنایع معدنی، منابع و زیرساخت مورد نیاز را به میدان آورد، چرا که تاثیرگذاری این بخش در اقتصاد قابل توجه است. وی ادامه داد: یک پارک فناوری با تعامل دانشگاه شریف در شهرک غرب تاسیس شده که در آن واحدهای تحقیق و توسعه متمرکز می شوند و قرار است یک بخش آن به حوزه تحقیق و توسعه بخش معدن و صنایع معدنی اختصاص یابد.

   آماده پوشش ریسک دانش بنیان ها

   حسین ملازاده، دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی در این مراسم گفت: آمادگی داریم در صورت تجمیع تقاضای واقعی، ریسک شرکت های دانش بنیان را پوشش دهیم و تا اندازه معقول در ایمیدرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت استفاده کنیم.

   وی ادامه داد: ظرفیت بخش خصوصی را وارد میدان می آوریم و در صورت نیاز به مشورت، توسعه محصول، تحقیق و توسعه و غیره، حمایت لازم را انجام می دهیم و بیشتر از سهم خود، امکانات و منابع خود را در این مسیر آوریم.
   ارسال دیدگاه
   آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.