سال جهش تولید
X
   
 
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۷/۲۲
  • ایران آماده جذب سرمایه و مشارکت شرکت های خارجی در بخش معدن است

   رییس هیات عامل ایمیدرو در سومین همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری معدن و صنایع معدنی و پنجمین کنفرانس مهندسی معدن که با حضور سفرا و نمایندگان شرکت های خارجی برگزار شده گفت: دولت و ایمیدرو از انتقال فن آوری و سرمایه گذاری مستقیم یا مشارکت شرکت های خارجی در این بخش استقبال می کنند.
   ایران آماده جذب سرمایه و مشارکت شرکت های خارجی در بخش معدن است

   ه گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معادن ایران (ایمیدرو) مهدی کرباسیان تصریح کرد: نوع سرمایه گذاری شرکت های خارجی در بخش معدن و صنایع معدنی به صورت مستقل و مشارکتی قابلیت اجرا دارد به طوری سرمایه گذاران می توانند به صورت سهام دار نیز در این بخش فعالیت کنند.
   معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به نقش اقتصاد مقاومتی در توسعه اقصادی از صاحبنظران خواست نسبت به انعکاس توانمندی های این بخش، فعالیت بیشتری انجام دهند.
   به گفته وی در سال های گذشته با بروز رکود جهانی در اقتصاد و همزمان اعمال تحریم علیه اقتصاد ایران،‌ کمترین آسیب به بخش معدن وارد شد که این امر نشان می دهد بخش معدن نیازمند توجه بیشتری است تا سهم بالاتری در تولید ناخالص داخلی کسب کند.
   کرباسیان به تمایل شرکت های خارجی از جمله شرکت هایی از اتحادیه اروپا،‌ آسیا ،‌افریقا و کانادا برای همکاری با ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به پیش بینی های انجام شده مبنی بر خروج اقتصاد جهانی از رکود در سال 2015،‌ رونق بخش معدن و صنعت فرآوری، بیش از پیش خواهد شد که در این میان شرکت های خارجی با تعامل و ارتباط افزون تر با ایران می توانند منافع دوسویه ای ایجاد کنند.
   وی همکاری این سازمان با بخش خصوصی را به عنوان یکی از سیاست های اساسی ایمیدرو ذکر کرد و گفت:‌ ایمیدرو نه رقیب که حامی بخش خصوصی ایران است و این امر با توجه به بازتعریفی که از جایگاه این سازمان انجام شده پررنگ تر خواهد شد به این دلیل که اهداف حوزه معدن و صنایع معدنی با شرکت های توانمند بخش خصوصی تحقق می یابد.
   معاون وزیر صنعت معدن و تجارت تاکید کرد:‌ همکاری با بخش خصوصی می تواند بخشی از اهداف کشور برای دستیابی به رشد بیش از 8درصدی اقتصاد را محقق سازد.
   کرباسیان تصریح کرد:‌ حدود 30 طرح نیمه تمام و راکد که طی یک سال اخیر فعال شده اند با مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی بوده است که چنین عملکردی گواه سیاست جدید ایمیدرو هستند.
   وی ادامه داد:‌ ایمیدرو اجازه دارد 25درصد از سود خالص خود را در حوزه پژوهش و همکاری با نهادهای علمی هزینه کند به همین دلیل به دانشگاه ها اعلام کرده ایم که آماده همکاری مشترک در اجرای طرح های پژوهشی هستیم.
   رییس هیات عامل ایمیدرو یادآور شد:‌ تدوین طرح جامع فولاد که طی 10 سال گذشته آغاز شده و برخی از بند های آن اجرا شده بود هم اینک در حال نهایی شدن است و تمامی امور از جمله مسائل آب،‌ معادن بالا دستی،‌انرژی،‌حمل و نقل و تولید را در بر می گیرد.
   وی حمایت از معادن کوچک برای پرعیار سازی مواد معدنی از جمله سنگ آهن را از دیگر برنامه های ایمیدرو اعلام کرد و اظهار داشت:‌ در حال حاضر 10 معدن نمونه بخش خصوصی برای طرح های پرعیار سازی فعالیت می کنند.

   گالری
   ارسال دیدگاه
   آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.