سال جهش تولید
X
   
 
  • کلید واژه ها: معدن -
   تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  • پیش نیاز توسعه معدن،‌ وجود بخش خصوصی قدرتمند است

   رییس هیات عامل ایمیدرو از شرکت های خصوصی بخش معدن و صنایع معدنی خواست برای حضور در پروژه های ملی و فراملی کنسرسیوم های بزرگ تشکیل دهند..
   پیش نیاز توسعه معدن،‌ وجود بخش خصوصی قدرتمند است

   به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)،‌ مهدی کرباسیان که در صبحانه کاری با اعضای هیات رییسه خانه معدن ایران و کمیسیون معدن اتاق ایران سخن می گفت پس از تشریح تحولات مثبت یک سال اخیر در بخش معدن و صنایع معدنی تصریح کرد: مذاکراتی که در ماه های اخیر با کشورهای همسایه داشته ایم شرایط همکاری های معدنی را فراهم کرده اما پیش نیاز توسعه بخش معدن،‌ وجود بخش خصوصی قدرتمند است.
   به گفته وی،‌ یکی از راه های حضور بخش خصوصی در پروژه هایی که از مقیاس جهانی برخوردارند ایجاد کنسرسیوم متشکل از بنگاه های خصوصی است. معاون وزیر صنعت معدن وتجارت ادامه داد: قرار است بر اساس تفاهمنامه ای که با قزاقستان به امضاء رسیده دو معدن بزرگ سنگ آهن را برای استخراج و فرآوری در اختیار بگیریم برای این منظور شرکت های خصوصی می توانند با ایجاد شرکت های سهامی عام وارد طرح های عظیم شوند.
   رییس هیات عامل ایمیدرو نقش اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران را در این مسیر سازنده خواند.
   وی یکی از مشکلات سرمایه گذاری در بخش معدن را برخی موانع ساختاری مانند عدم تثبت نرخ انرژی،‌ برقراری عوارض به مواد معدنی و تغییرات پی در پی آن و دریافت های دیگر از معادن دانست و افزود: سرمایه گذاران حوزه های صنعتی و معدنی به مشخص نبودن بهای گاز به عنوان مانع عمده سرمایه گذاری اشاره می کنند چون قادر نیستند برآورد مشخصی از هزینه های خود به عمل آورند در صورتی که کشور اکنون آماده جهش اقتصادی است و باید این مسائل به طور قانونی و شفاف مشخص شود.
   کرباسیان آموزش مدیران بخش معدن را یکی از وظایف ایمیدرو خواند و افزود:‌ آماده همکاری با تشکل های بخش خصوصی از جمله خانه معدن هستیم تا طرحی را با هدف توانمندسازی مدیران این بخش تدوین و اجرا کنیم.
   وی به سیاست های کلان دولت در زمینه هموارسازی راه برای رشد تولید و تجارت اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه سیاست های دولت در تعامل با دنیا از سوی مقام معظم رهبری پشتیبانی می شود و مجلس نیز همراهی می کند فعالان بخش خصوصی نیز برای کسب نتیجه مطلوب در راستای منافع ملی، پشتیبانی های خود را از برنامه های دولت گسترده تر کند.
   در این نشست ‌نایب رییس خانه معدن و عضو هیات نمایندگان اتاق ایران با ابراز خرسندی نسبت به فعال شدن طرح های بخش معدن و صنایع معدنی در یک سال اخیر گفت: یکی از نکاتی که باید مد نظر قرار گیرد نشان دادن جایگاه واقعی بخش معدن در اقتصاد و تولید ناخالص داخلی است. به گفته محمد رضا بهرامن اعلام سهم یک درصدی معدن در اقتصاد، ظلم به این بخش است به این دلیل که سهم واقعی بخش معدن بین 5 تا 6درصد است.
   وی افزود: برای بالابردن توان حمایتی صندوق بیمه سرمایه گذاری های معدنی باید همکاری نزدیک تری بین این صندوق و صندوق توسعه ملی صورت گیرد و قوانین لازم از طریق مجلس تصویب شود.
   در این جلسه نمایندگان تشکل های معدنی نیز به بیان دیدگاه های خود پرداختند از جمله سید رسول رنجبران عضو هیات نمایندگان اتاق اصفهان خواهان ایجاد فضای مناسب برای فعالیت بخش خصوصی شد و گفت: اگر امکاناتی که نهادهای دولتی و عمومی دارند در اختیار بخش خصوصی گذاشته شود در هزینه ها و زمان صرفه جویی قابل توجهی ایجاد می شود.
   بهرام شکوری دیگر عضو هیات رییس خانه معدن بر ضرورت ایجاد هماهنگی بین اجرای توسعه بخش معدن تاکید کرد و گفت: در اجرای استراتژی بخش معدن باید اجرای مختلف زنجیره تولید در هماهنگی کامل با یکدیگر باشند به طوری که توازنی بین تولید سنگ آهن،‌ گندله و فولاد ایجاد شود. وی ادامه داد:‌ باید مزیت هایی همچون گاز طبیعی به گونه ای در صنایع استفاده شود که برای تولید کننده قابلیت رقابت ایجاد کند در حالی که در حال حاضر توان رقابت با کشورهایی که حتی از ذخایر معدنی و انرژی محروم هستند را نیز نداریم.
   شکوری تصریح کرد: ژاپن با تولید 130میلیون تن فولاد به هیچ عنوان معدن سنگ آهن در اختیار ندارد و همه سنگ آهن مورد نیاز خود را از بازارهای جهانی خریداری می کند بنابراین ما هم باید به گونه ای برنامه های خود را تنظیم کنیم که حتی بتوانیم با واردات مواد اولیه صنایع معدنی را فعال کنیم.
   گودرزی عضو ناظر خانه معدن ایران مزیت های انرژی در ایران را یادآور شد و اظهار داشت: با توجه به اینکه پایتخت گازی جهان در اختیار ایران است باید با قیمت گذاری معقول، از این مزیت به عنوان اهرم پیشرفت استفاده کرد.
   از سوی دیگر رییس خانه معدن سیستان و بلوچستان به فعال شدن طرح های معدنی در آن منطقه اشاره کرد و گفت: برخی طرح ها از جمله معدن آنتیموان 15 سال در استان سیستان و بلوچستان معطل مانده بود اما در یک سال اخیر این طرح فعال شده است.
   غلام سرور نوتیزهی افزود: شرایط بومی و فرهنگی منطقه به گونه ای است که متقاضیان خرید ماشین آلات تمایل دارند به جای مراجعه به بانک و بررسی مسائل مربوط به بهره و ... ماشین مورد نظر را با احتساب نرخ بهره بانکی و ... در اختیار گیرند.
   شهناز نوایی دیگر عضو خانه معدن نیز از کمبود دستگاه ها و متخصص حفاری به عنوان دو چالش عمده حفاری های های اکتشافی یاد کرد.
    

   گالری
   ارسال دیدگاه
   آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.