سال جهش تولید
X
   
 
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۸/۰۳
  • کرباسیان: از کنسرسیوم بخش خصوصی برای سرمایه گذاری استقبال می کنیم

   رییس هیات عامل ایمیدرو فعالان بخش خصوصی سنگ آهن را برای تشکیل کنسرسیوم و سرمایه گذاری در بخش اکتشاف دعوت کرد.
   به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)،‌ دکتر مهدی کرباسیان در دیدار با اعضای هیات رییسه این انجمن و دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد که در آستانه همایش سالانه انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن انجام شد تصریح کرد: با توجه به اینکه به تازگی پهنه های اکتشافی از سوی معاونت معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت معدن و تجارت مشخص شده،‌ ضروری است که فعالان حوزه سنگ آهن به ویژه انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن به صورت منسجم وارد طرح های اکتشافی شوند و ایمیدرو نیز از حضور بخش خصوصی در عرصه اکتشاف و طرح های توسعه ای خود استقبال می کند.
   کرباسیان: از کنسرسیوم بخش خصوصی برای سرمایه گذاری استقبال می کنیم

   مهدی کرباسیان تاکید کرد: اکتشاف نقشی اساسی در زنجیره صنعت فولاد و آینده آن ایفا می کند و به همین دلیل تشکل های بخش خصوصی باید به سرعت کنسرسیوم های اکتشافی ایجاد کنند.
   وی افزود: یکی از چالش های حوزه سنگ آهن اینست که بخش خصوصی به صورت تخصصی پیش بینی از وضع بازار نداشته و به همین دلیل در ماه های اخیر که شاهد افت قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی به ویژه در چین بوده ایم بسیاری از معادن کوچک و متوسط قدرت رقابت را از دست داده اند و تولید آن ها غیر اقتصادی شده است.
   کرباسیان ادامه داد:‌ با توجه به اینکه تنها 10 سال زمان تا رسیدن به افق چشم انداز داریم باید بررسی و تحلیل دقیقی از وضعیت بازار سنگ آهن و به طور کلی زنجیره تولید فولاد برای 10 سال آتی صورت گیرد.
   رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با اشاره به نگاه دولت یازدهم به جایگاه بخش خصوصی و مشارکت آن ها در تصمیم گیری ها گفت:‌ تشکل های صنفی بخش معدن به ویژه انجمن صادرکنندگان سنگ آهن باید به دولت و دیگر تصمیم گیران از جمله مجلس شورای اسلامی پیشنهادات سازنده ارایه کنند تا مسیر سرمایه گذاری و توسعه این بخش هموار شود.
   وی افزود:‌ پیشنهادات این انجمن برای بررسی وضعیت کسب و کار در این حوزه،‌ تحلیل جایگاه معادن کوچک و متوسط،‌ وضعیت بازارهای جهانی و نقش دولت در ایجاد هماهنگی در شرایط ایجاد شده، نکات سازنده ای است که می تواند راهگشا باشد.
   پیش از وی، پروا سلطانی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن از اقدام این تشکل برای تدوین سند استراتژی سنگ آهن با استفاده از اسناد بالادستی و نظرات خبرگان خبر داد. سجاد غرقی دیگر عضو هیات مدیره انجمن نیز با اشاره به وضعیت مناسب بخش خصوصی در 10 سال گذشته در تولید و صادرات سنگ آهن گفت:‌ شرایط جدید کسب و کار با توجه به افت قیمت های جهانی و تحریم ها سبب شده تا هم اینک بر روی مزیت های رقابتی در تولید و صادرات و تکمیل زنجیره تولید در داخل کشور متمرکز شویم.
   به گفته وی،‌ اکتشاف،‌ فروش و صادرات و قیمت گذاری جهانی سه موضوع اصلی فعالان این حوزه در شرایط فعلی است.
   دکتر پدارم سلطانی نایب رییس اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی ایران به چالش های اصلی حوزه معدن و صنایع معدنی از جمله تامین آب،‌ رشد بهره وری و اکتشاف اشاره کرد و گفت: پروژه های اکتشافی به گونه ای نیست که شرکت های خصوصی به صورت جداگانه قادر به انجام آن باشند بلکه این امر نیازمند کار گروهی و ایجاد کنسرسیوم است.

    

   گالری
   ارسال دیدگاه
   آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.