سال جهش تولید
X
   
 
  • کلید واژه ها: رحمانی معدن -
   تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
  • رحمانی: دولت باید بخش معدن را در اولویت های خود قرار دهد

   رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک با رئیس اعضای هیات عامل و معاونان ایمیدرو گفت: دولت فعلی باید بخش معدن و صنایع معدنی را در اولویت برنامه هایش قرار دهد.
   رضا رحمانی تقویت سازمان های توسعه ای را مهم خواند و افزود: در حال حاضر بیشترین سازمان های توسعه ای در ژاپن، کره، ایتالیا و کمترین آن در کشورهای افریقایی است .
    رحمانی: دولت باید بخش معدن را در اولویت های خود قرار دهد

   وی اکتشاف را یکی از بخش های مهم حوزه معادن دانست و تصریح کرد: با وجود تمام تلاش های انجام شده، تاکنون 7 درصد مساحت کشور زیر پوشش فعالیت های اکتشافی قرار گرفته ضمن اینکه اغلب اکتشافات هم سطحی انجام شده است؛ در حالی که در دنیا به صورت عمقی انجام شده است.
   رحمانی با اشاره به پیشنهاد یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن گفت: بخش معدن باید یک راهبرد ملی تبدیل شود.
   وی افزود: درآمد حاصل از فروش نفت کشور در سال گذشته قابل توجه نبود و لذا بخش معدن و صنایع معدنی می تواند بهترین جایگزین نفت باشد.
   در این جلسه داریوش اسماعیلی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس و رییس کارگروه معدن و صنایع معدنی این کمیسیون نیز گفت: با تغییر مدیریت ایمیدرو در یک سال گذشته تحول زیادی در این سازمان ایجاد شده است . وی افزود وزارت صنعت، معدن و تجارت در لایحه خروج از رکود برای بخش معدن باید جدی تر عمل می کرد و مجلس شورای اسلامی آمادگی برای همکاری در این مورد را دارد.
   وی افزود: ماانتظار داریم دولت پیشنهادات بهتری را برای دریافت بودجه حوزه معدن ارائه کند هر چند که ما بودجه سازمان زمین شناسی را 108 درصد نسبت به سال قبل افزایش دادیم اما بازهم ارقام آن ناچیز است.
   اسماعیلی خواستار مطالعات صحیح، دقیق و علمی در بخش معدن بویژه در مکان یابی ایجاد واحدهای صنایع معدنی و همچنین بهره گیری از الگوهای موفق در بخش تحقیق و پژوهش شد.
   اسماعیلی تصریح کرد: روح برنامه اقتصاد مقاومتی، توجه به تولید داخل با استفاده از توان بخش خصوصی است و بخش معدن کشور باید از الگوهای موفق از کمک و سرمایه گذاری بخش خصوصی استفاده کند.
   وی خواستار تقویت ارتباط دانشگاه و بخش صنعت و معدن کشور شد و آن را به نفع هر دو بخش دانست.
   سیدهادی حسینی دیگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز اظهار کرد: فعالیت های اکتشافی در حوزه معادن سنگان اکنون به خوبی پیش می رود و دولت و مجلس شورای اسلامی باید کمک کنند تا با حذف قوانین و مقررات دست و پاگیر اداری، راه برای توسعه فعالیت های معدنی باز شود.
   الله وردی دهقانی عضو دیگر کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز گفت: انحصار ، اکتشاف و مکان یابی در حال حاضر سه مشکل عمده بخش معدن و صنایع معدنی است.
   وی افزود: برخی شرکت های موسوم به "خصولتی" بر روی معادن دست گذاشته اند که نه برای آن ارزش افزوده و نه اشتغال ایجاد می کنند و نه آن را رها می کنند.
   دهقانی ادامه داد: با وجود اینکه جزو 10 کشور برتر معدنی جهان هستیم، اما هنوز اکتشافات معدنی را تکمیل نکرده ایم.
   وی اضافه کرد: همچنین برخی قوانین مصوب در ارتباط با بخش معدن اکنون اجرا نمی شود که نیازمند تشکیل کمیته خاصی برای حل این مسئله هستیم.
   نادر قاضی پور یکی دیگر از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز با ابراز خرسندی از گزارش فعالیت های 14 ماه اخیر ایمیدرو گفت: حذف عوارض از صادرات سنگ آهن را نادرست توصیف کرد. وی افزود: چرا باید یک عده باشند که سنگ آهن کشور را به صورت خام بفروشند و محصول تولید شده از آن دوباره با چند برابر قیمت وارد کشور شود.
   مجید منصوری یک عضو دیگر کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز گفت: اگر دنبال تولید ثروت در کشور هستیم باید بر بخش معدن و صنایع معدنی تمرکز کنیم.
   الیاس طاهری یک عضو دیگر کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز از تصویب صندوق توسعه ملی برای پرداخت 510 میلیون یورو به یکی از پروژه های فولادی خبر داد و گفت که 200 میلیون یورو آن تامین شده و لذا باید کمک شود یا در طرح جامع فولاد دیده شود.
    

   گالری
   ارسال دیدگاه
   آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.